مدیریت فنی (بند ب)

 

دفاتر خدمات مسافرتی (آژانس‏ های مسافرتی) به‏ عنوان یکی از شاخه ‏های فعالیت‏ در صنعت گردشگری و از جمله واسطه ‏های مهم سفر بین تورگردان، شرکت‏ های حمل ‏و نقل، اقامتگاه ‏ها و مسافران شناخته می ‏شود. یکی از پُست‏ های کلیدی در هر آژانس مسافرتی، (مدیریت فنی) است که مسئولیت طراحی تور و نظارت بر بخش‏ های مختلف فروش را بر عهده دارند. به طور دقیق‏ تر می ‏توان وظایف مدیر فنی را شامل موارد زیر دانست:

1-طراحی و تحلیل تورهای داخلی و خارجی؛

2-همکاری با سایر آژانس‏ ها در صورت تمایل؛

3-حضور منظم و تمام ‏وقت در محل فعالیت؛

4-برقراری ارتباط و ارسال گزارش‏ های درخواستی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛

5-تنظیم و عقد قرارداد با مشتریان فردی و سازمانی؛

6-تجزیه ‏و تحلیل نقطه‏ نظرات مسافران بعد از سفر و مسئولیت و پیگیری شکایات احتمالی از جانب مشتریان.

شخصی که به‏ عنوان مدیریت فنی آژانس خدمات مسافرتی انتخاب و منصوب می‏ شود باید از توانایی ‏ها و مهارت‏ های قابل توجهی برخوردار باشد.

فراخور این نیاز، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی حکومتی صنعت گردشگری در ایران، اقدام به برگزاری دوره‏ های (مدیریت فنی بند ب) کرده است که در این دوره آموزشی، آموزش‏ های لازم به افراد متقاضی برای این شغل ارائه می‏ شود. در حقیقت دوره آموزشی (مدیریت فنی بند ب) آژانس ‏های مسافرتی و گردشگری از دوره‌های مصوب گردشگری تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که با هدف آموزش اصول و مبانی مدیریت امور فنی دفاتر خدمات مسافرتی طراحی شده است. داشتن مدرک (مدیریت فنی بند ب) یکی از شرایط اولیه فعالیت آژانس ‏های گردشگری و مسافرتی است و بدون این مدرک هیچ آژانس مسافرتی حق و مجوز فعالیت نخواهد داشت.

شرایط لازم برای شرکت در دوره (مدیریت فنی بند ب):

1-داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس مورد تأیید وزارت علوم (در صورتی که متقاضیان دارای مدرک تحصیلی خارج از کشور هستند این مدرک باید مورد تأیید دفتر ارزشیابی وزارت علوم رسیده و حداقل معادل مدرک لیسانس ارزیابی شده باشد).

2-مدارک شناسایی متقاضی.

آنچه در کلاس‏ های دوره (مدیر فنی بند ب) می‏ آموزید:

درس‏ های گنجانده ‏شده در این دوره، بنا به نیاز مدیران فنی آژانس ‏های مسافرتی به‏ صورت زیر است:

1-شناخت صنعت گردشگری؛

2-برنامه‏ ریزی و سرپرستی گشت‏ ها (عملیات تور)؛

3-بازاریابی گردشگری؛

4-زبان تخصصی انگلیسی؛

5-آشنایی با قوانین و مقررات دفاتر خدمات مسافرتی؛

6-شناسایی مسیرهای گردشگری

آزمون‏ های دوره (مدیریت فنی بند ب)

1-آزمون داخلی: این آزمون که توسط مؤسسه مربوطه برگزار می‏ شود، شامل سؤالاتی از همه دروسی است که کلاس ‏های آن‏ ها تشکیل شده است. طراح این سؤالات نیز اساتید مؤسسه می‏ باشند.

2-آزمون جامع: این آزمون که سالانه دو بار (معمولاً ماه‏ های بهمن و مرداد) توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‏شود، شامل ۶ درسی است که قبلاً برشمرده شدند. مدت‏ زمان این آزمون ۱۱۰ دقیقه می‏باشد.

3-آزمون مصاحبه زبان: آزمون مصاحبه زبان انگلیسی که معمولاً ۳ یا ۴ بار توسط نمایندگانی از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می ‏شود، توانایی مکالمه زبان انگلیسی فرد متقاضی را می‏ سنجد.

توجه شود که میانگین دروس آزمون جامع و داخلی می‏ باید بالاتر از ۱۲ باشد.

زمان صدور مدرک دوره (مدیریت فنی بند ب)

متقاضیان پس از شرکت در کلاس ‏ها و کسب حداقل نمره قبولی در آزمون‏ داخلی، آزمون جامع، آزمون مصاحبه زبان انگلیسی، لازم است حداقل ۶۰ ساعت دوره کارآموزی در یکی از دفاتر خدمات مسافرتی نیز بگذرانند. بعد از طی این مراحل و تکمیل کلیه مدارک، کارنامه وی صادر شده و پرونده تکمیلی از سوی مؤسسه جهت صدور گواهینامه پایان دوره آموزشی به دفتر آموزش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال می ‏گردد. بعد از صدور گواهینامه، فرد می ‏تواند برای دریافت آن اقدام نماید (گواهینامه مدیریت فنی قابل ترجمه و استفاده در کشورهای دیگر نیز می‌باشد).

همه این تفاسیر، شرکت آموزشی‏ پژوهشی مارکوپولو اقدام به برگزاری دوره مدیر فنی نموده تا با کمک اساتید مجرب و برجسته، به علاقمندان و متقاضیان، تمامی موارد مذکور را به صورت کاملاً کاربردی و مفید آموزش دهد.

هزینه دوره: هزینه دوره مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می­ باشد و 622 هزار تومان است.

One thought on “مدیریت فنی (بند ب)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *