تور های آموزشی

راهنمایی تور از جمله مشاغل جذاب حوزه گردشگری، در بین علاقمندان به سفر و گردشگری در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. این عرصه از اشتغال زایی در کنار جذابیت، برای متولیان برگزاری تورهای گردشگری و گردشگران نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چرا که شخص راهنمای تور، در بسیاری از سفرها به عنوان تنها نماینده و معتمد آژانس مسافرتی حضور دارد و از این رو مهارت و تجربه، دانش و اطلاعات، توانایی مدیریت و کنترل حوادث ناخوشایند احتمالی و ویژگی ‏های مثبت اخلاقی وی در شکل‏ گیری تصویر مثبت گردشگران از سفر و به طور کلی از آژانس مسافرتی نقش بسزایی دارد؛ به عبارتی بهتر به جرأت می‏ توان گفت که راهنمایان تور، در تحویل آنچه گردشگران بهای آن را روزها و شاید ماه‏ ها قبل پرداخت کرده‏ اند، مهم ترین نقش را عهده‏ دار هستند.
بنا به آنچه از اهمیت شغل راهنمایی تور ذکر شد، اشتغال در این عرصه، نیازمند کسب دانش و تجربه‏ های متعدد و زیادی است؛ دانش و تجربه ‏ای که بتوان با تکیه بر آن‏، از عهده همراهی تور و خلق خاطره‏ خوشایند سفر برای گردشگران، به خوبی برآمد.
در ایران، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی صنعت گردشگری به کمک مؤسسات آموزشی، چندین سال است که اقدام به برگزاری دوره آموزشی «راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (تورلیدری)» می‏ کند. این دوره آموزشی، شامل ارائه دروس تئوری از قبیل شناخت اماکن تاریخی ایران؛ جغرافيای جهانگردی ايران و نقشه خوانی؛ معماری ايران و جهان؛ بهداشت سفر و کمک ‏های اولیه؛ آشنایی با ميراث فرهنگی و هنرهای سنتی؛ آشنایی با فرهنگ و اقوام ايران زمين؛ شناخت روحيات ملل؛ زبان تخصصی و… می‏ شود. طی این دوره آموزشی و در چندین جلسه، اساتید مربوطه به ارائه مباحث و دانش تئوریک می ‏پردازند و در نهایت نیز با برگزاری آزمون‏ جامع، به داوطلبانی که حداقل نمره قبولی را کسب می‏ نمایند، پس از تکمیل مدارک از طرف مؤسسه مربوطه، کارت راهنمایی تور اعطا می ‏شود. آنچه که برای دارندگان کارت راهنمایی تور، بسیار حیاتی و در عین حال جای خالی آن در این دوره آموزشی کاملاً محسوس است، کسب تجربه عملی راهنمایی سفر است. منظور از کسب تجربه عملی، شرکت در سفرهایی سازماندهی‏ شده و اختصاصی جهت یادگیری عملیاتی آموخته‏ های این دوره است.
شرکت آموزشی پژوهشی مارکوپولو بنا به درک نیاز و تقاضای راهنمایانی که موفق به اخذ کارت تورلیدری شده ‏اند لیکن فاقد تجربه عملی راهنمایی تور و خواهان کسب این تجربه ارزشمند و مفید هستند، با همکاری دیگر شرکت های تابع هلدینگ مارکوپولو، در راستای برگزاری این سفرهای آموزشی و تخصصی (داخلی و خارجی) پیشگام شده است و در این راستا در نظر دارد تا با برنامه ‏ریزی کارآمد و استفاده از تجربه‏ و همیاری جمعی از راهنمایان تور خبره، خوشنام و دارای سابقه فعالیت طولانی ‏مدت در شرکت گردشگری مارکوپولو، به طور حرفه‏ ای به این نیاز علاقمندان به شغل جذاب تورلیدری پاسخ دهد.
علاوه بر کسب تجربه‏ های بسیار مفید و کاربردی، به راهنمایانی که در این سفرهای آموزشی حضور پیدا کنند، گواهینامه شرکت آموزشی پژوهشی مارکوپولو نیز تعلق خواهد گرفت.
همچنین هلدینگ گردشگری مارکوپولو در نظر دارد از میان داوطلبان این سفرهای آموزش راهنمایی تور، پس از گذراندن این دوره، فرصت همکاری با این شرکت به عنوان راهنمای تور در برگزاری سفرهای داخلی و خارجی را نیز بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *