آموزش نگارش پایانامه/ رساله نویسی

آموزش نگارش پایانامه/ رساله نویسی

اتمام دوره و اخذ مدرک تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد، دکترا و البته در مقطع کارشناسی برخی رشته‏ های دانشگاهی)، مستلزم انجام پژوهشی گسترده و عمیق و برگزاری جلسه دفاعیه از آن است. این پژوهش در میان اهل علم و دانشگاه، با اصطلاح «پایان‏نامه» شناخته می‏شود (استفاده از واژه‏ تز یا رساله بیشتر برای پایان‏ نامه ‏های مقطع دکترا معمول است). به طور کلی پایان ‏نامه نوشتاری است که محقق درآن مسئله یا موضوعی را بررسی کرده و با استفاده از روش‏ های علمی قابل قبول، به تجزیه و تحلیل و ارائه نتایج آن می ‏پردازد. به بیان دیگر یک پایان ‏نامه ارائه پژوهشی تجربی و یا حاصل کارآموزی دانشجو است. در این رابطه لازم است اشاره شود که انتخاب موضوع، روش گردآوری اطلاعات و تجزیه ‏و تحلیل آن در رساله دکترا، بنا به اهمیت مقطع، باید با دقت و با صرف وقت و انرژی بیش تری صورت گیرد.
تفاوت عمده پایان‏ نامه با مقالات علمی‏ پژوهشی، ارائه پرو پوزال (طرح پیشنهادی) قبل از آغاز انجام پژوهش و مطالعات میدانی و همچنین لزوم انتخاب اساتید راهنما و مشاور در پایان ‏نامه است. در اغلب دانشگاه‏ های کشور، پرو پوزال تسلیم ‏شده توسط دانشجو، در گروه آموزشی رشته تحصیلی مورد بررسی قرار می‏گیرد و در صورت نیاز، انجام برخی اصلاحات به وی پیشنهاد می‏ شود. با این حال باید پایان‏ نامه را یک مقاله‏ علمی‏ پژوهشی گسترده‏‏ تر دانست.
مسلماً انتخاب موضوع مناسب و استادان راهنما و مشاور، به‏ نگارش درآوردن پرو پوزال (و در صورت نیاز دفاع از آن) و اصل پایان‏ نامه و در نهایت دفاع از این پژوهش پایان‏ دوره، نیازمند صرف وقت، انرژی و هزینه زیادی است؛ بنابراین آگاهی و داشتن مهارت در انجام هر یک از موارد مذکور می‏ تواند یاری‏ دهنده محقق در این مسیر است.
گروه آموزشی ‏پژوهشی مارکوپولو درصدد است با برگزاری دوره کاملاً تخصصی، به هر آنچه برای انجام یک پایان ‏نامه قابل قبول و معتبر نیاز است، بپردازد. آنچه در این دوره 6 جلسه ای ارائه می‏ شود عبارتند از: انتخاب موضوع مناسب پایان‏ نامه، نکاتی که دانشجویان باید در انتخاب اساتید راهنما و مشاور مد نظر داشته باشند؛ نحوه نگارش طرح پیشنهادی پایان ‏نامه و دفاع از آن؛ انتخاب روش مناسب برای گردآوری اطلاعات و تحلیل آن‏ها؛ نحوه ارائه یافته ‏ها و گزارش نهایی؛ پیوست ‏هایی که در برخی مواقع لازم است در پایان ‏نامه ارائه شود و مرحله بسیار مهم جلسه دفاعیه از پایان‏ نامه.این دوره برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی فرصت بسیار مناسبی است تا بتوانند از دانش و راهنمایی‏ های اساتید مجرب در این زمینه بهره‏ مند شوند و این مرحله از تحصیل خود را با رضایت و موفقیت بیش تری سپری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *