گردشگری سلامت(از تئوری تا عملیات)

 

گردشگری سلامت(از تئوری تا عملیات)

با وجود تعاریف مختلف برای گردشگری سلامت (Health tourism)، می‏ توان آن را شکل سازمان‏ یافته‏ ای از گردشگری دانست که در پاسخ به تقاضای افرادی شکل گرفته است که برای بازیابی و بهبود سلامتی خود و اخیراً به‏ منظور انجام جراحی‏ های زیبایی، با صرف وقت و هزینه به سایر شهرها و کشورها سفر می‏ کنند. با وجود قدمت ماهیت این سفرها،عواملی چون افزایش درآمد و پیشرفت وسایل حمل‏ و نقل که تسهیل‏ گران سفر محسوب می‏ شوند، پیری جمعیت جهان و وجود انگیزاننده‏ هایی در مقصدهای گردشگری سلامت، این بازار‏ را رونق داده ‏اند.
به طور کلی می ‏توان گفت آنچه محرک اصلی جریان‏ های گردشگری محسوب می‏ شود، تفاوت بین مبدأ و مقصد گردشگر است. این تفاوت در بخش گردشگری سلامت را می‏ توان ناشی از یک عامل محرک عمده دانست: ارزش (Value)؛ با نگاهی به روند پیشرفت برخی کشورها در این حوزه، می ‏توان به‏ خوبی درک کرد که مولدهای ایجاد ارزش برای گردشگران سلامت در این کشورها دو اصل اساسی است: کیفیت (تکنولوژی؛ وجود پزشکان حاذق؛ منابع درمانی-طبیعی خاص) و هزینه (نسب به مبدأ و سایر شهرها و کشورها).
تایلند، هند، سنگاپور، مالزی، تایوان، امارات متحده عربی، اردن، مکزیک، برزیل، آلمان، کاستاریکا، آفریقای جنوبی و… از جمله کشورهای توانمند و پیشرو در عرصه ‏های مختلف گردشگری سلامت به شمار می‏ آیند. بررسی، تدقیق و الگوبرداری از سیاست‏ ها و برنامه‏ های عملیاتی هریک از این کشورها متناسب با ساختار و شرایط درونی کشور، در تغییر دیدگاه سنتی نسبت به این بازار جهانی و گام‏ نهادن به سمت ‏و سوی حرفه‏ گرایی در آن مؤثر خواهد بود.
در کنار وجود پتانسیل ‏های مشوق رونق گردشگری سلامت در این مقصدها، یکی از کانون‏ های استراتژیک مقصدهای گردشگری سلامت، ارتباطات بازاریابی موفق و دانش و مهارت بالا در تبلیغات مؤثر در این خصوص است. بدون شک، آگاهی از اصول بازاریابی گردشگری سلامت، شناسایی بازارهای هدف و نحوه انجام اثربخش مکاتبات در راستای بازارسازی و جلب اعتماد گروه‏ها و افراد مختلف هدف، بسیار ضروری است.
با توجه به آنچه ذکر آن رفت، شرکت آموزشی پژوهشی مارکوپولو در نظر دارد طی دوره آموزشی ۴ جلسه ‏ای، کلیه این مباحث را با کمک اساتید مجرب، به‏ صورت کاملاً کاربردی و مفید پوشش دهد. در این دوره ابتدا ضمن بررسی مبانی و مفاهیم اساسی مرتبط با گردشگری سلامت و شفاف ‏سازی آن، تجارب و سیاست ‏ها و اقدامات کشورهای موفق در این عرصه در یک جلسه بررسی می‏ شود. سپس طی برگزاری جلسه ‏ای دیگر، به اصول بازاریابی گردشگری سلامت پرداخته می‏ شود. در جلسه سوم نیز به‏ طور خاص و کاملاً کاربردی، نحوه انجام اثربخش تبلیغات بازاریابی، طراحی بروشور، انجام مکاتبات در گردشگری سلامت (با تأکید بر گردشگری پزشکی) ارائه می‏ شود. در جلسه نهایی نیز نحوه انجام عملیات گردشگری پزشکی و ارائه درخواست ‏های لازم کاربردی تشریح می‏ شود.

21 thoughts on “گردشگری سلامت(از تئوری تا عملیات)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *