روش ‏های برنامه ریزی سفر، بازاریابی و عملیات تورهای ورودی

 

روش ‏های برنامه ریزی سفر، بازاریابی و عملیات تورهای ورودی

همان‏گونه که از اصطلاح تورهای ورودی (Incoming Tours) مشخص است، این تورها شامل گروهی از گردشگرانی می شود که ساکن کشورهای دیگر هستند و با انگیزه‏ های مختلف اعم از تفریح، هیجان و ماجراجویی، آشنایی با فرهنگ و سنت‏ های سایر ملل، تجارت و… وارد کشوری دیگر می‏ شوند. انگیزه بیشتر شهرها و کشورها (به ‏ویژه در کشورهای در حال توسعه) از توسعه صنعت گردشگری و تدوین سیاست‏ ها و استراتژی‏ ها در این راستا،جذب تورهای ورودی است؛ چرا که با ورود این گردشگران است که چرخ صادرات نامرئی خدمات گردشگری رونق می‏گیرد و فعالان و کسب‏ و کارهای مقصد را به هدف غائی خود یعنی کسب ارز خارجی می‏ رساند.
آنچه مسلم است، در بازار گردشگری بین‏ المللی و حتی بین شهرهای یک کشور، رقابت چشم گیری برای جلب توجه کشورهای گردشگر فرست وجود دارد. بدون شک در این بازار رقابتی، صرفاً وجود جاذبه‏ های گردشگری بسنده نمی‏ کند. اهمیت داشتن مهارت‏ ها و تخصص‏ های لازم جهت تدوین برنامه سفر حرف ه‏ای برای تورهای ورودی و آگاهی از ویژگی‏ های یک برنامه جذاب و همچنین نحوه قیمت‏ گذاری آن‏ها، بسی آشکار است.
تدوین و طراحی برنامه سفر موفق نیز بدون شناسایی گردشگران بالقوه (بازار هدف) و توجه به نیاز آن‏ ها ناممکن خواهد بود؛ بنابراین کسب دانش و علم بازاریابی و به ‏کارگیری آن در نحوه پیشنهاد پکیج‏ تورهای ورودی به بازار هدف و ایجاد تمایلات رقابتی از این طریق، در موفقیت فروش تورهای ورودی تأثیر به‏ سزایی دارد. فروش این بسته ‏ها به شرکت ‏ها یا گروه‏ های خارج از کشور نیاز به مکاتبات و پیگیری ‏های مستمر و خاصی (قبل، حین و بعد از فروش) دارد که تسلط بر نحوه انجام آن‏ها، خود سیگنالی برای قضاوت طرف‏ های قرارداد در خارج از کشور درباره تخصص و کاربلدی مجریان تور در کشور میزبان و در نتیجه میزان قابلیت اعتماد به آن‏ها در برگزاری مطلوب و رضایت‏ بخش تور خواهد بود. موضوع بسیار حساس و اساسی پس از برنامه ‏ریزی تورهای ورودی و بازاریابی ‏ای که موفق به فروش آن‏ها شد، نحوه برگزاری یا عملیات این تورها می‏ باشد.
نکته مهم دیگری که باید مد نظر قرار داد این است که در طول سفر احتمال وقوع رخدادهای ناخوشایند و ناگهانی برای فرد یا افرادی از تور وجود دارد. چیزی که در چنین مواقعی می‏ تواند کمک‏ کننده باشد، داشتن علم مدیریت بحران و انجام پیش‏بینی ‏های لازم برای آن از سوی کارگزاران تور است. بدون شک حساسیت این موضوع در مورد تورهای ورودی دو چندان خواهد بود.
با همه این تفاسیر، شرکت آموزشی‏ پژوهشی مارکوپولو اقدام به برگزاری دوره «روش‏های برنامه ریزی سفر، بازاریابی و عملیات تورهای ورودی» نموده تا با کمک اساتید مجرب و برجسته، طی 6 جلسه به علاقمندان و متقاضیان، تمامی موارد مذکور را به صورت کاملاً کاربردی و مفید آموزش دهد.

4 thoughts on “روش ‏های برنامه ریزی سفر، بازاریابی و عملیات تورهای ورودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *